Kniha povídek „Jinde“ – čtení nejen na prázdniny

Čtení pro starší děti, dospívající i dospělé.

Sedm povídek od sedmi současných českých autorů o lidech na cestách, bez domova, na útěku, o lidech, kteří ztratili minulost a hledají novou budoucnost.

Knihu vydala META, o.p.s. s nakladatelstvím Baobab. Povídky mohou složit jako odrazový můstek pro debatu učitelů literatury, občanské výchovy nebo historie o tom, co to znamená být cizincem v nové zemi.

Text „Do cizích Čech“ Olgy Černé vypráví příběh německé rodiny v Čechách v období po druhé světové válce. Edgar Dutka píše o tom, co se stane, když dvěma důchodcům do obýváku z obrazovky televize vyskočí malé dítě-uprchlík. Jan Čumlivski přibližuje život českých gastarbeiterů v Berlíně. Magdaléna Platzová vykreslila osud syrské rodiny pobývající ve Francii. Touhu dělat „suprburgry“ malého bolivijského přivandrovalce v Argentině líčí příspěvek Markéty Pilátové. Text „Bez domova“ Chaima Cigana zaujme neobvyklým příběhem na téma holokaust.

Těšit se můžete i na povídku „Únava materiálu“ od Marka Šindelky. Je to část jeho stejnojmenné knihy, která získala cenu Magnesia Litera 2017 za prózu. Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti.

Pestrosti námětů odpovídají i ilustrace Jakuba Plachého a grafické úprava Juraje Horvátha.

Kniha „Jinde“ byla dvakrát nominována na Výroční cenu Zlatá stuha 2017, a to v literární i výtvarné části. Ředitelka METY, o.p.s. Zuzana Papáčková ke vzniku knihy „Jinde“ dodává:

„Lidé migrují. Někteří dobrovolně, někteří z donucení, mají různé důvody a různé osudy. Každopádně je to fakt, se kterým jsme téměř dennodenně všichni konfrontováni, a to nejen my dospělí. Napadlo nás s Terezou Horváthovou z nakladatelství Baobab požádat několik současných českých spisovatelů, aby pár takových osudů zachytili v povídce pro mládež. META už deset let podporuje učitele při práci s žáky cizinci a cizince při jejich začleňování do českých škol. Vydali jsme za tu dobu nespočet výukových a metodických materiálů, tohle je však náš první počin na poli krásné literatury. Téma migrace je třaskavé a beletrie může být vhodný způsob, jak ho zprostředkovat. Přičemž důraz kladu na slovo zprostředkovat. Není to učebnice, příručka ani metodika. Je to sedm povídek na (velmi volné) téma mladý cizinec v nové zemi, sedm příběhů o tom, jak rychle se člověk může stát z hostitele hostem, z našince cizincem nebo z pozorovatele účastníkem.“

Knihu „Jinde“ si u nás můžete koupit. Pošleme vám ji poštou nebo si jí můžete vyzvednout v naší kanceláři na adrese Ječná 17, Praha 2. Cena knihy: 180 Kč. Její koupí podpoříte činnost META, o.p.s.

Kniha vznikla v rámci projektu Diskriminace do školy nepatří!.