Čeština je i můj jazyk

META, o.p.s. – Společnost pro příležitosti mladých migrantů vyhlašuje 4. ročník Jazykové a literární soutěže pro žáky základních a středních škol „Čeština je i můj jazyk“. Jde o tvůrčí soutěž zaměřenou na český jazyk jako prostředek k vzájemnému porozumění. Žáci se budou znovu zamýšlet nad tím, jaké to je, když přijde do neznámého prostředí člověk, spolužák z odlišné země a kultury, který nerozumí česky a v novém prostředí se musí zorientovat. Soutěž podporuje vzájemné poznávání žáků, jejichž mateřským jazykem je čeština a žáků, kteří mají odlišný mateřský jazyk.

 

 

Letos budou jednotlivci, skupiny či třídy soutěžit ve třech kategoriích. V kategorii Promiňte, nerozumím, se budou žáci ZŠ do 6. tříd zamýšlet nad tím, jaké to je, když se ocitnou v neznámé zemi, kde všichni okolo mluví neznámou řečí. Ve Ztraceno v překladu budou žáci ZŠ od 7. tříd a SŠ uvažovat nad tím, k jakým nedorozuměním a situacím může dojít, když lidé mluví různými jazyky, pocházejí z různých zemí a kultur. Třetí, skupinovou kategorií, je Průvodce naší školou, ve které budou žáci ZŠ i SŠ vytvářet pomůcku pro orientaci v prostředí školy pro nové spolužáky bez znalosti češtiny. Forma literárních příspěvků i průvodce je libovolná, žáci mohou zvolit formát, který jim vyhovuje a je pro ně srozumitelný. Podívejte se také na jednotlivé kategorie a pravidla a hodnocení.

Zájemci se registrují prostřednictvím online formuláře.

Příspěvky poté mohou soutěžící posílat do 15. května 2018 emailem, poštou nebo zanést osobně na adresu METY, o.p.s. (najdete níže). Členové poroty, kteří budou příspěvky hodnotit, jsou nakladatelka Tereza Horváthová, scénárista Vojtěch Mašek a spisovatel Marek Šindelka.

Slavnostní vyhlášení proběhne v červnu během mezinárodní konference k tématu vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem. Autoři tří nejlepších příspěvků v každé kategorii získají zajímavé ceny v podobě elektroniky, zážitků a kurzu tvůrčího psaní.

V roce 2015 vydala META, o.p.s. sborník příspvěků Čeština je i můj jazyk ze 3. ročníku soutěže. Inspirujte se.

Plakát ke stažení v PDF
Plakát ke stažení v PNG

Tisková zpráva
tz_4._rocnik_jazykove_a_literarni_souteze.docx

Kontakt
E-mail: karaskova@meta-ops.cz
Telefon: 775 737 678
Adresa: META, o.p.s., V Tůních 10, 120 00 Praha 2

Partneři
Ministerstvo vnitra
Magistrát hlavního města Prahy

Mediální partner
Řízení školy
Seminárky.cz

Další partneři a sponzoři
Kino 35
Nakladatelství Portál
Escape point
JumpPark
Knihy Dobrovský

 

loga