Čeština je i můj jazyk: Soutěžní kategorie

Soutěží se ve třech kategoriích. První dvě jsou určené jednotlivce, jde o samostatnou práci a ta třetí je určena skupinám či třídám. Příspěvky bude hodnotit tříčlenná odborná porota. Autoři prvních tři nejlépe hodnocených příspěvků v každé kategorii budou odměněni hodnotnými cenami. Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny na mezinárodní konferenci, která proběhne v Praze v červnu 2018. Příspěvky mohou soutěžící posílat do 15. května 2018.

 

1. Kategorie pro jednotlivce určená pro žáky do 6. tříd ZŠ

Promiňte, nerozumím

Ocitáte se v nové neznámé zemi, kde všichni okolo vás mluví jinou řečí. Vy nerozumíte jim a oni nerozumí vám. Domluvit se ale musíte. Pravděpodobně zažíváte spoustu zajímavých, radostných ale i dost složitým okamžiků při seznamování se s novou zemí a lidmi, kteří tam žijí. Zkuste si představit, jaké to asi je a napište příběh o hrdinovi, který musí překonávat překážky v neznámé zemi, kde mu začíná nový život.

Nabídka žánrů

(lze zvolit libovolnou literární formu)
• Pohádka (200 – 800 slov)
• Povídka (200 – 800 slov)
• Esej (200 – 800 slov)
• Úvaha (200 – 800 slov)
• Reportáž (200 – 800 slov)
• Báseň (70 - 150 slov)

 

2. Kategorie pro jednotlivce určená pro žáky od 7. tříd ZŠ a žáky SŠ a gymnázií

Ztraceno v překladu

Na planetě Zemi žije více než 7 miliard lidí. Čeština je jedním z asi 6000 jazyků na celém světě. Co se může stát, když se potkají lidé různých národů, kultur a jazyků? K jakým situacím může dojít, k jakým zážitkům či nedorozuměním? A jakou roli v tom hraje český jazyk jako prostředek pro komunikaci a porozumění? Zamyslete se a napište text o tom, jaké to je, když k sobě lidé hledají cestu prostřednictvím jazyka a řeči.

Nabídka žánrů

(lze zvolit libovolnou literární formu)
• Povídka (600 – 1200 slov)
• Esej (600 – 1200 slov)
• Úvaha (600 – 1200 slov)
• Reportáž (600 – 1200 slov)
• Báseň (70 – 160 slov)

 

3. Kategorie pro skupiny či třídy ZŠ, SŠ a gymnázií

Průvodce naší školou

Do vaší školy přichází holka nebo kluk z cizí země. Neumí česky a mluví vám neznámou řečí. Vy nerozumíte jim a oni vám. Vy už ale víte, jak to ve škole chodí a kde co najdete. Pro ně je ale vše nové, neznámí lidé, prostředí, kultura a jazyk. Zkuste si představit, jaké to je, když se musíte zorientovat v neznámém prostředí nové školy a najít správnou učebnu nebo jídelnu. Co by mohlo ve vaší škole orientaci novému spolužákovi usnadnit? Vytvořte průvodce, který bude sloužit k seznámení a orientaci ve vaší škole a který budete moct používat vždy, když k vám přijde nový žák s odlišným mateřským jazykem.

Forma a velikost průvodce jsou libovolné, můžete vytvořit například slovník, video, audio nahrávku, navigační systém, hru, text s fotografiemi, plakát nebo komiks.

 

Podívejte se také na pravidla a hodnocení soutěže.

Zaregistrujte se prostřednictvím online formuláře.

 

loga