Metodické a výukové materiály

META, o.p.s. vydala již celou řadu metodických a výukových materiálů. Na této stránce najdete jejich souhrn. Všechny jsou zde také ke stažení nebo ve formě odkazů.

Některé materiály jsou k dispozici i v tištěné formě ZDARMA. Vyzvednutí je možné (po předchozí domluvě) v kanceláři META, o.p.s. na adrese Ječná 17, Praha 2. Materiály lze rovněž zaslat poštou za úhradu poštovného. V případě zájmu o materiály nás kontaktuje na info@meta-ops.cz.

Přehled

 • Hello Czech Republic - Doma v nové zemi
  • Anotace

   Sedm statečných - příběhy cizinců dobrovolníků (2017) stáhnout

   Sedm statečných - příběhy cizinců dobrovolníkůV roce 2017 jsme sledovali životní příběhy sedmi dobrovolníků cizinců žijících v České republice. Američan Carlos v METĚ vede skupinové doučování angličtiny. Ghassan ze Sýrie pro změnu doučuje matematiku v InBázi. Svitlana z Ukrajiny s organizací Nová škola v knihovně pomáhá dětem se školní přípravou. Olí z Moldavska se v Hestii věnuje dětem ve volnočasovém klubu KOMPAS. Mexičanka Mariana o víkendech pomáhá s organizací Tamjdem českým neziskovkám. Dvojčata Polina a Vilena z Ruska vymýšlejí různé vzdělávací volnočasové programy v rámci dobrovolnického klubu Čekuj (aneb česká kultura jinak). Proč to dělají a jaký je jejich životní příběh, se dozvíte v publikaci, kterou vydala META, o.p.s..

   Teoretickou část publikace napsala PhDr. Tereza Pospíšilová, M.A., Ph.D., která o filantropii, dobrovolnictví a dárcovství přednáší na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Kniha vysvětluje, proč se lidé dobrovolnictví věnují, představuje dobrovolnictví jako úspěšný nástroj pro integraci cizinců a přináší inspiraci v podobě zajímavých projektů ze zahraničí.

   Publikace vznikla v rámci projektu Čekuj integraci!

    

   Dvojjazyční asistenti pedagoga - příběhy úspěšné integrace (2016) stáhnout

   Dvojjazyční asistenti pedagogaAsistent pedagoga hraje při vzdělávání žáků s odlišným mateřským jazykem důležitou roli. Navíc pokud mluví asistent stejným jazykem jako žáci s OMJ, může to proces vzdělávání ještě usnadnit.

   Dvojjazyčných asistentů pedagoga jsme od roku 2012 díky podpoře z ESF proškolili 49. Nyní jsme se rozhodli šest z nich představit a ukázat, jakým způsobem ve školách a školkách pracují. Publikace přináší také poutavé vyprávění o jejich klikaté životní cestě. Dozvíte se, co je přivedlo do České republiky, jaké je jejich oblíbené jídlo a přečtete si i historky ze školních lavic.

   Manuál pro úspěšnou spolupráci učitele a asistenta pedagoga pro žáky s odlišným mateřským jazykem si můžete stáhnout ZDE.

   Materiály vznikly v rámci projektu Čekuj integraci!

    

   Jinde (2016) stáhnout ukázku koupit

   JindeSedm povídek od sedmi současných českých autorů o lidech na cestách, bez domova, na útěku, o lidech, kteří ztratili minulost a hledají novou budoucnost. Knihu vydala META, o.p.s. s nakladatelstvím Baobab. Povídky mohou složit jako odrazový můstek pro debatu učitelů literatury, občanské výchovy nebo historie o tom, co to znamená být cizincem v nové zemi.

   Text „Do cizích Čech“ Olgy Černé vypráví příběh německé rodiny v Čechách v období po druhé světové válce. Edgar Dutka píše o tom, co se stane, když dvěma důchodcům do obýváku z obrazovky televize vyskočí malé dítě-uprchlík. Jan Čumlivski přibližuje život českých gastarbeiterů v Berlíně. Magdaléna Platzová vykreslila osud syrské rodiny pobývající ve Francii. Touhu dělat „suprburgry“ malého bolivijského přivandrovalce v Argentině líčí příspěvek Markéty Pilátové. Text „Bez domova“ Chaima Cigana zaujme neobvyklým příběhem na téma holokaust. Těšit se můžete i na povídku „Únava materiálu“ od Marka Šindelky. Je to část jeho stejnojmenné knihy, která získala cenu Magnesia Litera 2017 za prózu. Hrdinou románu je bezejmenný dospívající chlapec. Ocitá se v cizí zemi uprostřed Evropy, která v jeho očích vypadá jen jako systém plotů, dálničních nadjezdů, železničních koridorů a logistických skladišť. Putuje chladným zimním světem, skutečný život je mu zapovězen, pohybuje se jako stín na periferii krajiny i společnosti.

   Pestrosti námětů odpovídají i ilustrace Jakuba Plachého a grafické úprava Juraje Horvátha.

   Kniha „Jinde“ byla dvakrát nominována na Výroční cenu Zlatá stuha 2017, a to v literární i výtvarné části. Ředitelka METY, o.p.s. Zuzana Papáčková ke vzniku knihy „Jinde“ dodává:

   „Lidé migrují. Někteří dobrovolně, někteří z donucení, mají různé důvody a různé osudy. Každopádně je to fakt, se kterým jsme téměř dennodenně všichni konfrontováni, a to nejen my dospělí. Napadlo nás s Terezou Horváthovou z nakladatelství Baobab požádat několik současných českých spisovatelů, aby pár takových osudů zachytili v povídce pro mládež. META už deset let podporuje učitele při práci s žáky cizinci a cizince při jejich začleňování do českých škol. Vydali jsme za tu dobu nespočet výukových a metodických materiálů, tohle je však náš první počin na poli krásné literatury. Téma migrace je třaskavé a beletrie může být vhodný způsob, jak ho zprostředkovat. Přičemž důraz kladu na slovo zprostředkovat. Není to učebnice, příručka ani metodika. Je to sedm povídek na (velmi volné) téma mladý cizinec v nové zemi, sedm příběhů o tom, jak rychle se člověk může stát z hostitele hostem, z našince cizincem nebo z pozorovatele účastníkem.“

   Knihu „Jinde“ si u nás můžete koupit. Pošleme vám ji poštou nebo si jí můžete vyzvednout v naší kanceláři na adrese Ječná 17, Praha 2. Cena knihy: 180 Kč. Její koupí podpoříte činnost META, o.p.s.

   Kniha vznikla v rámci projektu Diskriminace do školy nepatří!.

    

   Diskriminace do školy nepatří (2016) stáhnout

   Diskriminace do školy nepatříPraktická brožura v 11 kapitolách pojednává nejčastější situace, se kterými se mohou učitelé, žáci či jejich rodiče během procesu vzdělávání setkat.

   Materiál je určen rodičům i učitelům, každá kapitola proto obsahuje tipy a informace pro rodiče i učitele, přičemž tyto mohou být užitečné pro obě strany.

   Převážně se věnujeme situacím na základní škole, protože tam jsou problémy nejčastější a je to období plnění povinné školní docházky, dotýkáme se však také předškolního vzdělávání a přípravy na budoucí povolání.

   Publikace je dostupná v tištěné podobě česky, vietnamsky a arabsky; on-line česky, vietnamsky, arabsky, anglicky, mongolsky a rusky, také na portálu Inkluzivní škola.

   Brožura vznikla v rámci projektu Diskriminace do školy nepatří!.

    

   Čeština je i můj jazyk (2015) stáhnout

   Čeština je i můj jazykSborník Čeština je i můj jazyk obsahuje příspěvky literární a tvůrčí soutěže Čeština je i můj jazyk. Tuto soutěž, která je určena všem žákům základních a středních škol, pořádá META od roku 2010 přibližně každé dva roky. Příspěvky, které naleznete ve sborníku, jsou příspěvky finálové, tedy ty nejlepší, které nám do všech tří ročníků soutěže přišly.

   Smyslem soutěže je zamyslet se nad tím, co musejí překonávat a zvládat nerodilí mluvčí, když se poprvé objeví v české škole a začínají se učit česky. Nad tím, jaká je role češtiny jako jazyka, kterým spolu různí lidé komunikují a pomocí kterého se dorozumívají. Překování překážek se samozřejmě netýká jen školního prostředí a zdaleka se netýká jen cizinců.

    

    

    

   Hello Czech Republic - Doma v nové zemi (2015) stáhnout

   Hello CRMetodická příručka Hello Czech Republic - Doma v nové zemi je určena zejména pedagogům ZŠ a SŠ, kteří pracují s tématy uprchlictví, identita, předsudky, stereotypy či zajištění bezpečného prostředí ve škole. Příručka obsahuje 13 aktivit. Její součástí je:

   • komiks Jednou se zase setkáme, Sanam stáhnout
   • krátký film Šádí YouTube uloz.to (heslo pro stažení je sadi123)

   Více o tom Co je a co není metodika Hello Czech Republic si můžete přečíst zde. Leták k výukovým materiálům naleznete zde.

   Tištěnou verzi komiksu a metodické příručky si můžete vyzvednout v naší kanceláři na adrese Ječná 17, Praha 2 (po předchozí domluvě) či Vám je můžeme, prostřednictvím UNHCR, zaslat poštou zdarma. V případě zájmu nás kontaktujte Julii Pechlátovou na pechlatova@meta-ops.cz.

   Materiály vznikly v rámci kampaně Hello Czech Republic. Kampaň byla podpořena pražskou kanceláří Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

    

   Komunitní tlumočníci ve víru integrace (2014) stáhnout
   Komunitní tlumočníci ve víru integraceKomunitní tlumočník nejen předává přesný obsah sdělení řečníka, ale je také schopen identifikovat a odstranit komunikační překážky interkulturního rázu, čili do svého překladu zahrnuje i kulturní rozměr každého sdělení. Publikace je založena na reálných zkušenostech a zážitcích komunitních tlumočníků i na jejich osobních příbězích, které jsou nejlepším důkazem úspěšné integrace. Nabízí také spoustu příkladů, rad a doporučení z komunitního tlumočení ve specifických situacích (jednání s úřady, školství, zdravotnictví…).

    

    

    

    

   Hledá se dvojjazyčný asistent...(2014) stáhnout

   Hledá se dvojjazyčný asistentPublikace shrnuje zkušenosti dvojjazyčných asistentů pedagoga, kteří byli zaměstnáni v pražských školách a podporovali učitele i děti a žáky s OMJ. Publikace může sloužit jako metodický průvodce při nastavování pozice asistenta pedagoga pro žáky s OMJ.

   Materiál byl v prvním vydání vytvořen v rámci projektu Cizinci jako asistenti pedagogů, financovaného z Operačního programu Praha – Adaptabilita (OPPA), Evropského sociálního fondu, státního rozpočtu České republiky a rozpočtu hl. m. Prahy.

   Materiál byl aktualizován a vytištěn v rámci projektu Téma dne: Škola, základ integrace, který je spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí.

    

    

    

   Děti s odlišným mateřským jazykem v mateřských školách stáhnout

   Děti s OMJ v MŠNové vydání metodiky Děti s odlišným mateřským jazykem v mateřských školách k začleňování dětí s OMJ je rozšířené o téma jazykové podpory těchto dětí.

   Metodika vznikla v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky cizinci VI. Projekt byl spolufinancován z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí a z prostředků MŠMT ČR.

    

    

    

    

    

   Vzdělávání a začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem – Systémová doporučení (2014) stáhnout

   Systémová doporučeníMateriál analyzuje současnou situaci v oblasti vzdělávání dětí a žáků s OMJ, přípravy pedagogů a poradenských služeb a navrhuje systémové změny, které je třeba v daných oblastech udělat.

   Dokument je výstupem činnosti nadresortní platformy „Vzdělávání a začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem“ která v období červenec 2013 – červen 2014 analyzovala situaci a diskutovala navrhovaná opatření. Více informací o činnosti nadresortní platformy najdete zde.

   Materiál vznikl v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky cizinci V.

    

    

    

   Nejste na to sami! - Asistent pedagoga pro žáky s odlišným mateřským jazykem v českých školách (2013) stáhnout

   Nejste na to samiText zprostředkovává zkušenost se zaváděním pozice asistenta pedagoga pro žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ) v českých školách. Zaměřuje se především na způsoby organizace jeho práce v rámci instituce školy, spolupráci s učiteli a v neposlední řadě i na jeho konkrétní kompetence a náplň práce.

   Publikace vznikla díky podpoře projektu Pomozte dětem, organizovaného Českou televizí a Nadací rozvoje občanské společnosti a v rámci projektu Program na podporu pedagogických pracovníků při práci s žáky cizinci IV.

    

    

    

    

   Materiály z pracovních setkání s pedagogy (2012-2013) přejít na portál inkluzivní škola.cz

   META několik let organizovala pracovní setkání pro pedagogy, jejichž cílem bylo vyvinout a vyzkoušet metodické a výukové materiály do konkrétních předmětů na ZŠ. Výsledky spolupráce najdete na portále inkluzivní škola.cz v části věnované výuce v konkrétních předmětech.

    

   Jaká je škola u mě doma (2012, 2015) stáhnout

   Jaká je škola u mě domaCílem knihy je představit žákům i učitelům, jak funguje škola v jiných státech i světadílech. Nečekejte však žádný popis oficiálních vzdělávacích systémů, jedná se spíše o zprostředkování každodenní reality ve školách formou rozhovorů s (více či méně) nenápadnými přesahy do reality společenské, politické či kulturní. Publikace nabízí také konkrétní aktivity a náměty pro výuku (zejména v oblasti MKV).

   Tato publikace byla spolufinancována z prostředků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí, Ministerstva vnitra ČR a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

    

    

    

    

   Metodika práce s žáky s odlišným mateřským jazykem (2011) stáhnout

   Metodika práce s žáky s OMJPublikace vznikala s cílem podpořit pedagogické pracovníky při práci s žáky, kteří přicházejí do českého školního prostředí ze zahraničí nebo vyrůstali v České republice, přesto však jejich mateřským jazykem není čeština. Materiál je primárně zaměřen na základní školy, velkou část informací však mohou využít i pedagogové středních škol.

   Metodika vznikla v rámci projektu Poradenské a informační centrum pro vzdělávání mladých migrantů podpořenému v 1. výzvě Operačního programu Praha Adaptabilita.

    

    

    

    

    

   Databáze kompatibility vzdělávacích systémů (2010)

   META, o.p.s. vytvořila databázi kompatibility vzdělávacích systémů zemí původu našich klientů se vzdělávacím systémem českým. Hlavním cílem je přiblížit vzdělávací systémy, ze kterých přicházejí žáci cizinci do našich škol. Podrobněji na portále inkluzivní škola.cz.

   Profily vzdělávacích systémů ke stažení:

   Databáze vznikla v rámci projektu Poradenské a informační centrum pro vzdělávání mladých migrantů podpořenému v 1. výzvě Operačního programu Praha Adaptabilita.

    

   Carly (2008) stáhnout

   Carly

   Stáhnout Poznámky pro vyučující
   Stáhnout Doplňující informace

   Podívejte se i na doprovodná videa.

   Putování s Carly je vzdělávací projekt určený pedagogům a dětem prvních až třetích tříd základní školy a poslední třídy školy mateřské, který META vyvinula ve spolupráci s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Praha. Film a metodický materiál je k osobnímu odběru v kanceláři METY v Ječné 17, Praha 2. V případě zájmu o nabízený materiál nás kontaktujte na info@meta-ops.cz.